Hogyan készítsünk lenyűgöző fotókat a családunkról, nyaralás alatt
Hogyan készítsünk lenyűgöző fotókat a családunkról, nyaralás alatt
Az előző posztban elsősorban az utazás során látott tájak, utcarészletek, nevezetességek fotózásához olvashattatok tanácsokat. Megtanultuk mi az a kompozíció, mit érdemes betartani, mire kell figyelni.
Ez a tudás fontos akkor is, ha a saját családunkat, párunkat, vagy más embereket szeretnénk fotózni, de itt azért kezdenek bonyolódni a dolgok.
Ne pózoltassunk mindenáron
A családi nyaralásról mindenki szeret sok képet készíteni és néha nem tudunk ellenállni a kisértésnek, hogy megpróbáljuk szeretteinket beállítani valamelyik nevezetesség elé és úgy lőni a képet. A gyerekek esetében ez nyilván nem könnyű feladat, de annál is nehezebb dolgunk van a férjekkel, fiúkkal. Nem bírják a fotózást. Nehéz ügy, épp ezért én azt tanácsolnám, hogy inkább próbáljátok meg elkapni a pillanatokat. Váljatok igazi paparazzivá, lesifotóssá. Figyeljétek például, amikor a gyerkőc elmerül a játékban, vagy pancsol, szaladgál, vagy mondjuk férj elmereng egy csésze kávé fölött, esetleg a vízparton andalogva egyszer csak odarohan egy pecáshoz, hogy kifaggassa a fogásról, na ekkor biztos nem ránk figyel. Utóbbit persze már átéltem párszor. Gyerekek fotózásánál fontos, hogy hajoljunk, vagy guggoljunk le az ő szintjükre, tehát nagyjából az ő szemmagasságukban lőjük a képet. Sokkal jobb és őszintébb képek készülhetnek így. Ezen felül magunknak is megspórolunk egy kis időt és idegeskedést, hiszen mi is nyaralunk.
Ha mégis pózoltatunk
Vagyis beállítjuk az alanyunkat, illetve hagyjuk, hogy ő pózoljon. Van az a helyzet, hogy már nem kisgyerekekkel utazunk és olyasvalaki van velünk, aki kedvet érez egy kis modellfotózáshoz, akkor rajta!
Első és legfontosabb, hogy jó legyen a háttér. Elsősorban legyen szép és keretezze a képünket, másodsorban ne legyenek zavaró elemek, például kuka, ronda épület, rossz helyen álló autó, nem odaillő emberek stb. Érdemes azonban a környezet egy részét is belekomponálni, így adva meg a kép történetét. A modellt próbáljuk meg a lehető legideálisabb pózban megörökíteni, lehetőleg ne szemből, ne görnyedten. Próbáljunk ki többet is, felhasználva esetleg a környezetünkben lévő tárgyakat, ahova a modell mondjuk leülhet, nekitámaszkodhat. Készítsünk olyan képet is, ahol nem ránk néz, hanem mondjuk azt a nevezetességet, amiért oda utaztunk. Egész alakos kép esetén, legyen a képen szó szerint az egész alak, ne vágjuk le pl a lábfejét, vagy a kezét. Ha nem egész alakos a kép, sose vágjuk a képet izületeknél. Ez azt jelenti, hogy ne a térdénél érjen véget a kép, hanem mondjuk combközépnél és így tovább.
Keressünk szép fényeket!
A legnagyobb déli verőfényben nem könnyű jó képeket készíteni, mert nagyon élesek az árnyékok, vagy, kiéghet a kép. Ezért én inkább a reggeli, vagy még inkább a délutáni időszakot javasolnám a fotózásra. Ha van lehetőségünk kivárni a naplemente előtti időszakot, akkor meg egyenesen profi hatású képeket készíthetünk. Érdemes figyelni, hogy honnan érkezik a fény, hogyan esik a fényképezni készült tárgyra, személyre. Vegyük észre az érdekességeket, például egy tükröződő felületet, vagy a vízfelszín csillogását.
Fontosak a részletek
Ha látunk valami érdekeset, ne habozzunk lőjünk, mármint képet. Egy apró részlet, például a mindenki által kedvelt lábak, a háttérben a tengerrel, elég beszédesek lehetnek. Persze próbáljunk meg elrugaszkodni az instás megszokástól, használjuk a fantáziánkat!
Válogassunk!
Amikor hazaértünk válogassuk szét a képeket, nyugi a profik is így csinálják, vagyis mindig lesz sok nem igazán jó kép, ne sajnáld törölni. Otthon másold fel a gépre, rendezd mappába, mert a telefonváltással elveszhetnek a fontos pillanatok, így viszont meglesznek évek múlva is és, ha nevet is adsz a mappának, akkor megtalálni sem lesz nehéz, amikor meg akarjátok nézni őket.
Ezek a tanácsok használhatóak, akár telefonnal, akár féynképezővel dolgoztok.
Ja és, ami nagyon fontos!
Küldjetek képet a nagyiknak is!!!